Teraz jest 2021-01-16, 13:25

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-17, 10:26 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Dlatego też, w celu zabezpieczenia praw pracodawcy, od pracownika należy uzyskać pisemne oświadczenie, w którym wyrazi on zgodę na rozpowszechnienie swojego wizerunku, formę jego rozpowszechnienia i oraz jego zakres.

Pytanie: Nasze przedsiębiorstwo ma zamiar wykorzystać wizerunek jednego z pracowników w celach marketingowych, tj. jego twarz ma być wykorzystana na folderach promujących nasze wyroby oraz w krótkim filmie o działalności przedsiębiorstwa i jego produktach. Chciałabym prosić o pomoc w zakresie prawnego zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed ewentualnymi roszczeniami naszego pracownika w zakresie wykorzystania jego wizerunku. Czy znajdę gdzieś wzór jakiejś umowy oraz podstawę prawną, na którą moglibyśmy się powołać, tworząc taką umowę. Nadmieniam że pracownik wyraził zgodę, jednak tylko ustną, a chcemy się zabezpieczyć formalnie.

Odpowiedź: Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Dlatego też, w celu zabezpieczenia praw pracodawcy, od pracownika należy uzyskać pisemne oświadczenie, w którym wyrazi on zgodę na rozpowszechnienie swojego wizerunku, formę jego rozpowszechnienia i oraz jego zakres

1. Rozpowszechnianie wizerunku nie zawsze wymaga udzielenia zgody


Co do zasady, rozpowszechnianie wizerunku osoby fizycznej, w tym również pracownika, wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Jeżeli osoba użyczająca swojego wizerunku nie wyrazi zastrzeżenia, iż do jego rozpowszechnienia konieczne jest jej zezwolenie, w takiej sytuacji zgoda nie jest wymagana, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

Zezwolenia tego nie wymaga również rozpowszechnianie wizerunku osoby:
powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
W przedstawionym stanie faktycznym żadna z przesłanek uchylających konieczność uzyskania zezwolenia nie nastąpiła - w związku z czym takie zezwolenie należy koniecznie uzyskać od pracownika. Najlepiej to osiągnąć w formie złożonego przez pracownika pisemnego oświadczenia (forma ustna również jest dopuszczalna - ale w interesie pracodawcy niewskazana), w którym pracownik wyraźnie zaznaczy, że zgadza się na używanie i rozpowszechnianie swojego wizerunku przez pracodawcę.

2. W umowie należy wyraźnie określić zakres zgody pracownika


Istotne jest, aby przedmiotowe oświadczenie określało formy i zakres zgody pracownika (czyli czego ta zgoda dotyczy), np. że zgoda nie jest ograniczona czasowo i obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, foldery, spoty telewizyjne, reklamę w gazetach i czasopismach, reklamę w Internecie itp.

Warto również zadbać, aby w oświadczeniu wskazano, jakich zdjęć (przez kogo wykonanych i dla kogo) dotyczy zgoda, oraz zamieszczono klauzulę o zrzeczeniu się przez pracownika (chyba że ustalono inaczej) roszczeń z tytułu wykorzystania jego wizerunku w zakresie określonym w oświadczeniu.

Podstawa prawna:
art. 81 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631),
art. 23, art. 24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93).


oprac. : Hanna Miszewska / Portal Kadrowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.