Teraz jest 2021-01-22, 01:50

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-17, 10:22 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jest objęta także ubezpieczeniem zdrowotnym, jeśli nie ma innego tytułu do tego ubezpieczenia.

Obowiązki pracownika na urlopie wychowawczym

Obowiązek rozliczania składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych spoczywa na pracodawcy, który udzielił urlopu. Przed rozliczaniem składek musi uzyskać od niej informację, czy spełnia podane warunki. Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym powinna również informować o każdej zmianie swojej sytuacji ubezpieczeniowej, np. podjęciu zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenia.

Jak zgłosić do ubezpieczeń osobę na wychowawczym?

Zgłoszenie do ubezpieczeń osoby na urlopie wychowawczym polega na wykazaniu jej w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Dlatego nie przekazuje się za nią do ZUS zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA.

Pracodawca ma obowiązek składać za osobę, której udzielił urlopu wychowawczego, imienny raport miesięczny ZUS RSA o przerwie w opłacaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę, wykazując okres urlopu i kod świadczenia/przerwy 121 - urlop wychowawczy.

Konsekwencje dodatkowego zatrudnienia w okresie urlopu wychowawczego


Jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego pracownik podejmuje dodatkowe zatrudnienie np. na podstawie umowy o pracę, wówczas nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu z urlopu wychowawczego. Obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym podlega z umowy o pracę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe dla osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia (aktualnie 1.317 zł). Stosuje się do niej zasadę proporcjonalnego zmniejszania podstawy wymiaru za miesiąc, kiedy nastąpiło objęcie lub ustanie obowiązkowych ubezpieczeń z tego tytułu i ubezpieczenia trwały część miesiąca.

W takim wypadku podstawę wymiaru zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom. Obniża się w ten sposób podstawę zarówno za miesiąc, kiedy zatrudniony rozpoczął lub zakończył się urlop wychowawczy, jak i za miesiąc, kiedy tylko przez jego część spełniał warunki do podlegania ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego, np. ze względu na wykonywanie innej umowy o pracę.

Obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego są objęte osoby przebywające na urlopach wychowawczych, które nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, np. nie wykonują umowy o pracę, umowy zlecenia.

Płatnik sporządza dokumenty rozliczeniowe za osoby, którym udzielił urlopu wychowawczego, gdzie wykazuje należne składki. Nie dokonuje natomiast wpłat składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za te osoby. Składki te są bowiem finansowane z budżetu państwa.

Ważne!
Jeżeli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma w tym okresie inny tytuł do ubezpieczeń i ten inny tytuł trwa cały miesiąc to pracodawca za ten miesiąc składa za nią tylko raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx gdzie wykazuje okres udzielonego urlopu i kod świadczenia/przerwy-121.


Podstawa prawna:
art. 6 pkt 19, art. 9 ust. 6, ustawy z 13 października 1998 r. z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).


oprac. : Michał Jarosik / Ubezpieczenia społeczne w praktyce


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
PostNapisane: 2014-07-24, 14:29 
Offline

Dołączył(a): 2014-05-09, 12:31
Posty: 36
Znalazłem coś w podobnej tematyce, na pewno częścią informacji się uzupełnią: http://babyonline.pl/wniosek-o-urlop-rodzicielski-wzor-wniosku-o-urlop-rodzicielski-do-druku,urlop-macierzynski-artykul,14848,r1p1.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.