Teraz jest 2021-01-22, 02:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-08-17, 11:06 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-06-21, 18:58
Posty: 274
Przypomnijmy, że pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć ZFŚS lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Jeśli w danej firmie na podstawie regulaminu jest wypłacane świadczenie urlopowe, wysokość tego świadczenia nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do danego rodzaju zatrudnienia pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS).

W naszej firmie funkcjonuje ZFŚS. Zgodnie z regulaminem w zależności od sytuacji materialnej wypłacamy w 2010 r. świadczenie na urlop w wysokości od 950 do 1.000 zł. Limit świadczenia urlopowego w 2010 r. wynosi jednak 1.047,84 zł. Czy wobec tego można uznać, że zaniżamy świadczenia dla pracowników?

Firma działa zgodnie z prawem. Pracodawcy mogą według własnego uznania kształtować wysokość świadczenia urlopowego. Świadczenia te nie mogą przekroczyć określonych limitów, ale mogą być ustalone w niższej wysokości.

Przypomnijmy, że pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć ZFŚS lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Jeśli w danej firmie na podstawie regulaminu jest wypłacane świadczenie urlopowe, wysokość tego świadczenia nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do danego rodzaju zatrudnienia pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS).

Wysokość świadczenia urlopowego, nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, a to oznacza to, że jego wysokość może być ustalona przez pracodawcę w wysokości niższej niż wskazany limit, czyli w 2010 r. dla pracowników zatrudnionych na pełny etat:
w normalnych warunkach – 1.047,84 zł,
wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych – 1.397,13 zł.
Dodajmy, że świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata ta następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5 i 5a ustawy o ZFŚS).

Kiedy nie naliczasz składek?


Zwolnieniem od naliczania składek ZUS objęto m.in.:
świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą ZFŚS – do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, czyli ww. limitów (§ 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia składkowego),
świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, czyli wspomnianych wyżej limitów (§ 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia składkowego).
Przekroczenie limitów tych zwolnień spowoduje, że od nadwyżki trzeba będzie naliczyć składki ZUS. Przy czym, oskładkowaniu nie podlega świadczenie urlopowe, jeśli zostało wypłacone zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS.

Uwaga!
Kwota świadczenia urlopowego nie została zwolniona od podatku, więc stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.


Kiedy świadczenia urlopowe nie będą kosztem dla pracodawcy?


Jak wiadomo, do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczysz wydatków na działalność socjalną określoną w przepisach o ZFŚS. Jednak kosztem podatkowym będą świadczenia urlopowe pod warunkiem, że zostaną wypłacone zgodnie z przepisami o ZFŚS (art. 16 ust. 1 pkt 45 updop, oraz art. 23 ust. 1 pkt 42 updof).

Oznacza to, że świadczenia urlopowe wypłacone niezgodnie z przepisami o funduszu socjalnym nie będą mogły obciążyć kosztów podatkowych pracodawcy. Przy czym, świadczeniami urlopowymi wypłaconymi niezgodnie z przepisami o ZFŚS są takie świadczenia, które zostały wypłacone z naruszeniem wspomnianych wyżej przepisów ustawy o ZFŚS. Niezgodność ta może dotyczyć zarówno osoby uprawnionej, wysokości tego świadczenia, częstotliwości oraz terminu jego wypłacenia i to niezależnie od przyczyn takiego stanu. Podatek dochodowy należny od takich świadczeń urlopowych nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów u pracodawcy (patrz wyrok NSA z 11 lutego 2003 r., sygn. akt I SA/Ka 2571/01).

Wskazówki dla pracodawcy


Jeśli wypłacasz w swojej firmie świadczenia urlopowe, możesz ustalić ich wysokość do limitu odpowiadającego wysokości odpisu podstawowego ustalonego na podstawie art. 5 ustawy o ZFŚS. Przy czym wysokość tego świadczenia możesz ustalić poniżej tego limitu.

Wartość świadczenia urlopowego stanowi dla firmy koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że wypłacając je nie naruszysz przepisów ustawy o ZFŚS.

Podstawa prawna:
Art. 3 i 5 ustawy o ZFŚS.
Art. 16 ust. 1 pkt 45 updop.
Art. 23 ust. 1 pkt 42 updof.
§ 2 ust. 1 pkt 20 i 21 rozporządzenia składkowego.



Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 
google adsense
Szczegóły postu
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

cron
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 2.2.09.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46/1, Jelcz-Laskowice, 55-220




www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.